Guma do żucia wdeptana w dywan jest sporym problemem. Ale można ją spróbować usunąć za pomocą kostki lodu. Wystarczy ją przyłożyć do gumy, odczekać aż ta stwardnieje i wtedy delikatnie - by nie uszkodzić runa - usunąć.


 

Gdy rozleje nam się wino, należy szybko rozsypać na plamę sól - odczekujemy aż wino w nią wsiąknie, po czym odkurzamy. Proces powtarzamy aż do skutku.


 

 

By dywan odzyskał żywe kolory, możemy go w zimę ułożyć na śniegu runem do dołu i porządnie wytrzepać. Ale należy uważać by śnieg nie był mokry - aby zbytnio nie przemoczyć dywanu.


 

 

Co zrobić gdy na dywan wylał się wosk? Wystarczy ułożyć na plamie kilka warstw papieru toaletowego - a następnie przyłożyć żelazko nastawione na średnią temperaturę. Pod wpływem ciepła wosk lub parafina wchłonie się w papier. Trzeba uważać, by nie uszkodzić dywanu!


 

 

Odciski tworzące się od mebli stojących na dywanie, można łatwo usunąć. Na zagnieceniu kładziemy wilgotny ręcznik i przeprasowujemy zgodnie z kierunkiem włosia. Czynność w razie potrzeby powtórzyć. Należy uważać by żelazko nie dotknęło dywanu bezpośrednio.


 

Plamę z lodów należy najpierw delikatnie zdrapać przy pomocy łyżki. Następnie, jeżeli pozostał ślad, można go spróbować wytrzeć - używając bezbarwnej ścierki - łagodnym roztworem amoniaku. Jeżeli plama pozostała, można ją przetrzeć łagodnym roztworem octu w wodzie.


 

 

Warto co kilka miesięcy obracać dywan, by zużywał się równomiernie.


 

 

By dywan jak najdłużej zachował dobry stan, zaleca się by był prany raz w roku.


 

 

Przypalenie - jeżeli nie jest głębokie - można je wyciąć za pomocą nożyczek do paznokci.


 

 

Rozlaną Coca-Colę należy jak najszybciej wytrzeć papierowym ręcznikiem. Jeżeli plama została - użyj ścierki nasączonej delikatnym roztworem amoniaku - po czym wytrzyj do sucha.


 

 

Soda oczyszczona odświeży dywan. Wystarczy nią posypać runo, zostawić na 15 min i odkurzyć.


 

 

Dywaniki z bambusowych listewek, sizalu czy włókna kokosowego - nie wolno prać. Można je jedynie przeczyścić szmatką zwilżoną bardzo słona wodą.


Formularz kontaktowy